fredag 10 januari 2014

Svenska pimpelmästare åren 1952-2017

Fick en fråga igår som löd....
" Har Kenneth Lilja vunnit ett SM i pimpel ? "
Kan faktiskt inte förneka det hela då jag själv var med och fiskade på samma del av Ryssafjärden som honom på Siljan 1992, så det var ju hemmaplan för honom dvs "skott mot öppet mål" som den ödmjuke Kenneth själv skulle säga :)
Har i allafall letat fram SM listan som jag såg för en tid sedan, den härstammar från Torsten Lund, Stäket och innehåller alla Svenskamästarna totalt eller i herrseniorklassen genom åren.
1952 Karl Norlander Arboga, Hjälmaren Eskilstuna
1953 Sixten Sedin Eskilstuna, Hjälmaren Katrineholm
1954 Folke Karlsson Vadstena, Vättern Motala
1955 Erik Jansson Hofors, Grycken Stjärnsund
1956 Sture Wiström Linköping, Roxen Linköping
1957 Olle "Krylbo-Olle" Andersson Krylbo, Alsensjön Östersund
1958 Bertil Berglund Västerås, Varpen Bollnäs
1959 Kurt Bergström Surahammar, Bäsingen Krylbo
1960 Paul Sundström Sandviken, Noren Norberg
1961 Einar Andersson Linköping, Ullvettern Karlskoga
1962 Sven Bergkvist Borlänge, Vikarsjön Hede
1963 Svante Karlsson Borlänge, Ärtingen Bengtsfors
1964 Evert Lundin Säter Mälaren, Steningeviken Märsta
1965 Karl-Edvin "Ekorr-Johan" Johansson Krylbo, Flugen Bollnäs
1966 Rune Broman Ryssa, Vristulven Tibro
1967 Olle Brodmar Torsåker, Hjälmaren Örebro
1968 Sven "Svecke" Eriksson Vikmanshyttan, Liljan Borlänge
1969 Kaj Jonsson Kisa, Daglösen Filipstad
1970 Lennart Kilestad Karlskoga, Rosjön Eksjö
1971 Kaj Jonsson Kisa, Ragnerudssjön Vänersborg
1972 Dick Hansson Linköping, Stora Rengen Linköping
1973 Wilhelm "Ville" Karlsson Kungsör, Långsvan Kolsva
1974 Rolf Axelsson Svanskog, Gnöttlern Hultsfred
1975 Levi Svedberg Sandviken, Storsjön Sandviken
1976 Karl-Gustav "KG" Karlsson Borlänge, Knarrbysjön Åmål
1977 Lars Sundberg Enskede, Tolken Ulricehamn
1978 Anders Knutsson Vimmerby, Vällingen Södertälje
1979 Bo Svensson Södertälje, Marmen Sundsvall
1980 Hans-Erik Kristoffersson Borlänge, Barken Smedjebacken
1981 Sven Eriksson Ulricehamn, Roxen Linköping
1982 Heikki Vouttilainen Södertälje, Mälaren Södertälje
1983 Bengt Engvall Ulricehamn, Sör-Älgen Hällefors
1984 Göran Bergqvist Torshälla, Öresjön Kinna
1985 Heikki Vouttilainen Södertälje, Bergviken Kilafors
1986 Ingemar Ahlin Ulricehamn, Örken Växjö
1987 Anders Öberg Linköping, Yngaren Nyköping
1988 Jörgen Johansson Finspång, Väringen Frövi
1989 Jan-Olov Lindgren Falun, Mälaren, Enköping
1990 Jörgen Storm Orsa, Ösjön Borlänge
1991 Karl-Gunnar ”KG” Magnusson Nora, Visten Forshaga
1992 Kenneth Lilja Orsa, Siljan Sollerön
1993 Roger Eriksson Skellefteå, Kvien Malung
1994 Sten-Olof Holmberg Smedjebacken, Storsjön Örnsköldsvik
1995 Ralph Kleinfeldt Årjäng, Burträsket Skellefteå
1996 Rolf Taskinen Torshälla, Mjörn Alingsås
1997 Mats Larsson Trosa, Bergviken Kilafors
1998 Jonas Lindqwist Göteborg, Usken Nora
1999 Esa Kölegård Fränsta, Långsjön Vimmerby
2000 Anssi Lehtevä Stockholm, Mälaren, Fånö Enköping
2001 Stefan Green Nusnäs, Sundsjön Gällö, Östersund
2002 Anders Andersson Nykil, Hjälmaren Arboga
2003 Ove Pettersson Bergsjö, Kappsjön Malung
2004 Olle Eriksson Nora, Näkten Fåker, Östersund
2005 Jörgen Storm Orsa, Järnlunden Linköping
2006 Ari Munnukka Karlskoga, Luleå,Gråsjälsfj. Luleå
2007 Charles Fasth Lidköping, Rönnhällssjön Malung
2008 Olle Eriksson Nora, Björköfjärden Sundsvall
2009 Stefan Stark Kilafors, Norsjön Norsjö
2010 Mikael Rehnman Sundsvall, Tisjön Malung
2011 Leif Lothström Kilafors, Mälaren Görväln Järfälla
2012 Timo Jumisko Södertälje, Revsundssjön Bräcke
2013 Fredric Ankarberg Växjö, Grumsfjorden Grums
2014 Leif Lothström Kilafors, Runn Falun
2015 Thomas Jonsson SFK Storfiskarna, Norsjön Norsjö
2016 Martin Södergårds Svegs SFK Örträsket, Örträsk
2017 Anders Bergman Competition CFC, Burträsket